Rimi Rīgas maratona radīto oglekļa pēdas nospiedumu kompensēs inovatīvā veidā - apgaismos 22 gājēju pārejas Rīgā
Rimi Rīgas maratons kļuvis par pirmo liela mēroga sporta notikumu Baltijā, kas izvērtējis savu ietekmi uz vidi, veicot CO2e emisiju jeb oglekļa pēdas nospieduma aprēķinus. Daļu no pērn radītajām 152,6 tonnu CO2e emisijām Rimi Rīgas maratons ar pasākuma ilgtspējas partnera Neste Latvija atbalstu kompensējis, dāvinot 49 energoefektīvus gaismekļus Rīgas pašvaldības aģentūrai “Rīgas gaisma”, lai apgaismotu kopā 22 gājēju pārejas Rīgā.
Dāvinot gaismekļus, Rimi Rīgas maratons novērsis 93,5 tonnu CO2e emisiju nokļūšanu atmosfērā, kā arī samazinās izmaksas par elektroenerģijas patēriņu nākotnē. Pirms tam daļa no Rimi Rīgas maratona radītajām emisijām kompensētas, iestādot priedes Mežaparkā un egles visā Latvijā, kompensējot 118 tonnas CO2e, tādējādi kopējai kompensācijai būtiski pārsniedzot pērn radīto pasākuma oglekļa pēdu.
Aigars Nords, Rimi Rīgas maratona vadītājs: “Lepojamies, ka centieni mazināt Rimi Rīgas maratona oglekļa pēdu rezultējušies ne tikai ilgtspējīgos uzlabojumos pasākuma organizēšanā, bet arī inovatīvā pieejā pēdas kompensēšanā, ar mūsu partnera Neste palīdzību ieguldot emisijas mazinošos projektos Rīgā. Gribam cerēt, ka citi lielo pasākumu veidotāji sekos mūsu paraugam, atbalstot galvaspilsētas centienus klimatneitralitātes sasniegšanā.“
Kopumā 22 nātrija gaismekļu aizstāšana ar LED gaismekļiem notiek uz gājēju pārejām: Krustpils, Prūšu, Salaspils, Lomonosova un Ieriķu ielā, Višķu, Daugavgrīvas un Buļļu ielā, Anniņmuižas bulvārī, Zolitūdes ielā, Kapteiņa ielā, Jūrmalas gatvē un Zolitūdes ielā, kā arī uz vairākām gājēju pārejām Rostokas ielā. Ietaupījums gada laikā, ko sniegs šie gaismekļi, ir 34,300 MWh, bet visā to darbības ciklā aptuvenais ietaupījums ir 857,5 MWh.
Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis uzsver, ka “Rīga ir viena no 100 Eiropas Komisijas klimatneitrālo pilsētu misijas dalībniecēm. Pašvaldības mērķis ir ierobežot un kompensēt emisijas, kā arī motivēt tirgus dalībniekus strādāt un ražot zaļāk. Sadarbība ar Rimi Rīgas maratonu un Neste Latvija apliecina, ka visai sabiedrībai nozīmīgus mērķus spējam īstenot arī kopīgi. Paldies uzņēmējiem, kuri ir sociāli atbildīgi, un emisijas ne tikai kompensē, bet arī samazina!”
Maratona ilgtspējas programmas “Run for Future by Neste”, kuras ietvaros tapis Rimi Rīgas maratona CO2e emisiju jeb oglekļa pēdas nospieduma aprēķins, mērķis ir pēc iespējas mazināt Baltijas lielākā tautas sporta notikuma ietekmi uz vidi, ilgtspējīgam dzīvesveidam mudinot pievērsties gan skrējēju komūnu un sabiedrību, gan pasākumu nozares (un ne tikai) uzņēmumus un organizācijas.
“Sadarbība ar Rimi Rīgas maratonu ilgtspējīga pasākuma organizēšanā lieliski parāda, cik dabiski tā var pāraugt trīspusējās attiecībās par pilsētu, lai ne tikai mazinātu pasākuma radīto ietekmi, bet ieguldītu energoefektīvākā pilsētas infrastruktūrā visiem – kā skrējējiem, tā gājējiem un autobraucējiem,” papildina Armands Beiziķis, SIA Neste Latvija valdes priekšsēdētājs.
Rimi Rīgas maratona ilgtspējas audits programmas “Run for Future by Neste” ietvaros tika veikts sadarbībā ar Latvijas Universitātes pētnieku un vides ekspertu Jāni Brizgu, izmantojot organizatoriem pieejamos datus, aptaujājot sadarbības partnerus un Rimi Rīgas maratona dalībniekus.
Sīkāk par Rimi Rīgas maratona ilgtspējas auditu un programmu Run for Future by Neste lasiet Rimi Rīgas maratona mājas lapā: https://rimirigamarathon.com/lv/ilgtspeja/
Reģistrācija Rimi Rīgas maratona distancēm
Atgādinām, ka Rimi Rīgas maratona 42, 21, 10, 5 kilometru un DPD jūdzes distancei iespējams reģistrēties oficiālajā maratona mājaslapā www.rimirigamarathon.com. Reģistrācija līdz 28. februārim ir par izdevīgāku dalības maksu. Reģistrācija Bērnu dienas distancēm tiks atklāta jau februāra sākumā.
Par Rīgu kā klimatneitrālu pilsētu:
2021. gadā Rīgas pašvaldībā izstrādāts “Rīgas pilsētas ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāns līdz 2030. gadam”. Tas ietver rīcības efektīvākai un gudrākai resursu izmantošanai, lai veicinātu pašvaldības iedzīvotāju labklājību, neradot papildus ietekmi uz vidi, sniedzot iespēju Rīgai kļūt energoneatkarīgai. Rīgas pašvaldība 2008. gadā pievienojās Eiropas Pilsētu mēru pakta iniciatīvai, kurā līdz šim ir apvienojušās vairāk nekā 10 tūkstoši Eiropas pašvaldības. Pakts paredz, ka pašvaldības uzņemas saistības ne tikai sasniegt nozīmīgus CO2 emisiju samazinājuma mērķus līdz 2030. gadam, bet arī panākt klimatneitralitāti. Rīga ir viena no 100 Eiropas Savienības misijas pilsētām. Šīs misijas ietvaros tiek izstrādāti pilsētu Klimata līgumi, nosakot konkrētus rīcības plānus tādās nozarēs kā enerģētika, ēku energoefektivitāte, atkritumu apsaimniekošana, mobilitāte, kā arī ar to saistītie investīciju plāni. Šajā procesā pilsētas iesaista iedzīvotājus, pētniecības organizācijas un privāto sektoru.
Par Rimi Rīgas maratonu:
Maratons Rīgā notiek kopš 1991. gada. 33. Rimi Rīgas maratons norisināsies 2023. gada 6.-7. maijā. 2022. gadā Rimi Rīgas maratons pulcēja vairāk nekā 17 000 reģistrēto dalībnieku. Kopš 2020. gada ikvienam pieejams Rimi Rīgas maratona Virtuālais skriešanas klubs, kas virtuālos skriešanas pasākumos pulcējis jau vairāk nekā 100 000 dalībnieku. Rimi Rīgas maratons sadarbībā ar Bērnu slimnīcas fondu, Rimi un Latvijas televīziju īsteno labdarības kampaņu "Labas gribas kilometri", kurā kopumā saziedoti jau vairāk nekā 55 000 eiro bērniem ar kustību traucējumiem. Maratonu kopš 2007. gada sadarbībā ar Rīgas domi rīko aģentūra NECom. Galvenais partneris – Rimi, ilgtspējas partneris – Neste, sponsori – DPD Latvija, WESS Motors Toyota, Sportland, Nike. Partneri – Bērnu slimnīcas fonds, dabiskais minerālūdens Mangaļi, Garmin, Gjensidige Latvija, Happy, Mēness aptieka, Science in Sport, Klotiņi & Serģis, LSFP, LVS, VSK Noskrien un citi. Mediju partneri – LTV, LSM.