Neste uzsāk sociālo kampaņu "Neraksti pie stūres!"
Šodien, 1.jūnijā, degvielas uzpildes staciju tīkls Neste sadarbībā ar Ceļu satiksmes drošības direkciju (CSDD) uzsāk sociālo kampaņu Neraksti pie stūres!. Kampaņas mērķis ir mazināt mobilo telefonu lietošanu, vadot automašīnu. CSDD aptaujā 75% respondentu apstiprinājuši, ka pie auto stūres gan runā pa mobilo telefonu, gan arī saņem, sūta īsziņas un sērfo internetā. Turklāt piektā daļa atzina, ka mobilo telefonu lieto bieži.
“Kampaņas centrālais elements ir video klips ar mūsu leģendāro aktieru – Leona Krivāna un Arņa Līcīša – dalību. Tajā skatītājam atsaucam atmiņā visiem labi pazīstamo “par mata tiesu” sajūtu. Diemžēl zinām, cik ātri mēdz aizmirsties apņemšanās - vairs nekad neatkārtot kļūdu, kas teju izrādījās liktenīga. Pie vecajiem ieradumiem atgriežamies pārāk viegli. CSDD veiktā pētījuma dati liecina, ka par spēcīgāko motivāciju atmest netikumu lietot mobilo telefonu pie stūres autovadītāji uzskata negatīvu pieredzi pašiem vai paziņām. Ar šo kampaņu mēs vēlamies mudināt autovadītājus aizdomāties par iespējamajām sekām, pirms negadījumā ir cietuši viņi paši,” aicina Armands Beiziķis, SIA Neste Latvija mazumtirdzniecības vadītājs.
Gandrīz puse aptaujāto autovadītāju (43,2%) braukšanas laikā mobilajā telefonā mēdz lasīt saņemtās īsziņas, bet nedaudz vairāk par ceturto daļu (27,9%) paši ir rakstījuši īsziņas, būdami pie stūres. Satraucošs ir fakts, ka piektā daļa autovadītāju uzskata, ka braukšana un runāšana pa mobilo telefonu netraucē pilnvērtīgi vadīt automobili; biežāk šādās domās ir finansiāli nodrošināti vīrieši.
Potenciālos riskus, kas saistīti ar mobilo telefonu lietošanu pie stūres, CSDD aktualizēja jau šī gadsimta sākumā ar video klipu, kurā galvenajās lomās bija šie paši aktieri – L.Krivāns un A.Līcītis, izspēlējot līdzīgu ainu. Gandrīz 20 gadu laikā problēma ne vien nav zaudējusi aktualitāti, bet, gluži otrādi, attīstoties mobilajām tehnoloģijām, kļuvusi vēl nozīmīgāka – zvanīšanai un īsziņu rakstīšanai nākusi klāt vēl viena bīstama sērga - regulāra sērfošana internetā.
* Autovadītāju un pasažieru uzvedība transportlīdzekļos, kvantitatīvs pētījums, veikts 2015.gada aprīlī-jūnijā